Charakterio tipai

Home / MIX / Charakterio tipai

O tu cholerikas ar sangvinikas? O iš kur man žinoti? Dabar žinosi. Žmogaus temperamentas tai asmenybės bruožų, susijusių su elgesiu, rinkinys. Pirmuoju žmogumi, padalinusių žmonės į keturis temperamentų tipus, tapo Hipokratas. Jis tą padarė dar prieš 2500 metus. Buvo išskirti keturi temperamento (charakterio) tipai – flegmatikas, sangvinikas, cholerikas ir melancholikas.

Gerokai vėliau Pavlovas sukūrė teoriją apie žmogaus temperamentą, kuri tapo pagrindinę šiuolaikinėje psichologijoje. Pavlovas rėmėsi nervų sistemos struktūra:

  • jėga (leidžia ilgai ir sunkiai dirbti, gebėjimas greitai atstatyti organizmą, dėmesingumas)
  • savitvarda (žmogus lieka ramus bet kokioje situacijoje, jaučiasi užtikrintas, geba kontroliuoti savo impulsinius veiksmus)
  • mobilumas (mobilus žmogus greitai orientuojasi sunkiose situacijose, greitai priima sprendimus, geba prisitaikyti prie naujienų)

Visų šių savybių junginys leidžia mums atskirti keturis žmogaus temperamento tipus
  1. Sangvinikas. Jungia savyje visas tris savybes: jėgą, savitvardą ir mobilumą. Tai kalbūs, aktyvūs ir energingi žmonės. Aktyviai gestikuliuoja, labai aiški mimika. Puikūs darbuotojai, nes greitai adaptuojasi ir siekia savo tikslų. Labai darbingi, optimistai ir savo teigiamų bruožų dėka lengvai pritampa kolektyve ir palaiko draugišką atmosferą. Sangvinikai yra labai kūrybingi žmonės.  Labai emocionalūs, tačiau moka susitvardyti ir lengvai išgyvena sunkumus. Į sudėtingas situacijas žiūri su humoru. Tačiau yra ir neigiamų savybių: negebėjimas padaryti darbą iki galo (tačiau jei jie tikrai sudominti, tai pridės visas jėgas tikslo pasiekimui), jų nepastovūs principai ir skoniai, dažnai priima neapgalvotus sprendimus.
  2. Cholerikas. Judrūs, impulsyvūs, bet nestabilūs. Labai energingi ir aktyvūs žmonės, dažniausiai yra gerai nusiteikę ir jei kažką pradėjo tai dės visas jėgas ir laiką, bet darbą užbaigs iki galo. Drąsūs, žvalūs ir pasitikintys savimi žmonės. Labai greitai įsisavina informaciją ir greitai priima teisingus sprendimus. Tačiau cholerikai karštakošiai, jei juos ilgai veikia koks nors erzinantis faktorius, gali „sprogti“. Labai nekantrūs, visad gali išsakyti viską ką galvoja apie jus į akis, nemoka kontroliuoti savo emocijų, negali išsėdėti vietoje, nemėgsta monotoniško darbo. Nemėgsta kai juos prilaiko, prašo nusiraminti. Dažna nuotaikų kaita, gali būti agresyvūs.
  3. Melancholikas. Lėti, nepastovių emocijų ir jausmų. Nepasitikintys savimi, drovūs žmonės. Atrodo vangus ir pavargę. Jiems sunku patiems priimti sprendimus, pasirinkti. Labai lėtai prisitaiko prie aplinkybių. Melancholikai labai įžeidūs, viską ima į širdį. Bet kokia nesėkmė išmuša iš vėžių ir atrodo neišsprendžiama. Daug jaudinasi, nervinasi. Gali būt geri darbuotojai, jei jiems bus sukurtos reikiamos darbo sąlygos. Neiniciatyvūs, neveiklūs. Jiems reikalingas pastovus palaikymas ir poilsis tiek fizinis, tiek emocinis.
  4. Flegmatikas. Šio temperamento tipo žmonės inertiški, stabilūs. Ramios, šaltakraujiškos asmenybės. Siekia savo tikslo žingsnis po žingsnio. Labai ištvermingi ir darbštūs, dėmesingi ir sėslūs. Nelabai mobilūs, ilgai adaptuojasi prie naujų aplinkybių, nemėgsta keisti gyvenimo ritmo. Pastovios nuotaikos, neemocionalūs. Nemėgsta „plepėt“, šneka apie reikalus. Flegmatikai ilgai svarsto prieš priimant sprendimą, pasyvūs ir pastovūs. Kartais gali būti apatiški aplinkiniams. Nuo auklėjimo priklauso ar jie bus tinginiai ar tikslo siekiantys žmonės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *