Nes taip priimta

Home / MIX / Nes taip priimta

Dažnai žmogaus ar gyvūno elgesį įtakoja toks posakis „nes taip priimta“, bet kodėl taip ar nekitaip niekas net neklausia, o daro būtent taip kaip yra priimta. Nors galbūt kaip tik darymas ne taip kaip priklauso ir yra raktas į sėkmę ir pasisekimą. Vienas labiausiai man patinkančių tokio elgesio paaiškinimų (galbūt ir nėra realybėje vykdytas eksperimentas) yra pasakojimas apie 5-ias beždžiones.
Įsivaizduok narvą, o jame 5-ias beždžiones. Prie lubų pririšta bananų kekę, o po jais kopėčios. Išalkus viena iš beždžionių priėjo prie kopėčių su išreikštu ketinimu pasiekti bananą. Kai tik jį palietė kopėčias atsidarė čiaupas ir iš šlango visos beždžionės apipilamos labai šaltu vandeniu. Praėjus kuriam laikui jau kita beždžionė bando paskanauti banano. Ir vėl sulaukiama tokia pati bausmė. O kai jau trečia beždžionė bando siekti banano jau kitos beždžionės, nenorėdamos šalto dušo, ją sulaiko ir neleidžia jai griebti bananą. Po kiek laiko vieną beždžionė iš narvo išimama ir patalpinama kita, kuri tik pamačius bananus bando jų siekti, bet su siaubu pamatė piktus kitų beždžionių snukius, kurios ją atakavo. Po trečio bandymo ji suprato, kad banano paragauti jai neteks.

Iš narvo pašalinama dar viena beždžionė (iš tų 5-ių buvusių pradžioje) ir įleidžiama dar viena naujokė. Kai tik ji bandys siekti banano, vėl visos beždžionės ją atakavo, net ir ta pati, kuri jau nebuvo ragavusi šalto dušo. Ir taip palaipsniui keičiant visas beždžiones prieita prie situacijos, kai narve lieka tik naujai atėjusios beždžionės, kurios nebuvo gavusios šalto vandens, bet jos vistiek neleidžia viena kitai siekti bananų. Kodėl? Nes taip priimta..

O dabar keli eksperimentai su žmonėm, kurie šiek tiek parodo apie ką šnekama:

Tai ar esi save pagavęs kai darai kažką vien dėl to, kad taip priimta?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *