Damoklo kardas

Home / MIX / Damoklo kardas

Posakis „Damoklo kardas“, kaip ir daugelis kitų kilo iš senovės Graikijos mitų. Pasak vieno iš jų vienoje graikų karalystėje valdė tironas, kurio vardas buvo Dionisas. Jis valdė šalį vienas ir visko jis turėjo daug, pavaldiniai jo klausė, karalystė klestėjo, valdovas maudėsi aukse, valgė ir gėrė, leido laiką karuose, pobūviuose ir linksmybėse ir iš šono, kaip ir priklauso, atrodė, kad pirmam šalies žmogui gyvenimas klostosi lengvai ir nerūpestingai.

Savaime suprantama, kad tokio gyvenimo norėjo daugelis, visi norėjo būti valdovais, bet labiausiai to troško vienas iš tirono patikėtinių – Damoklas. Jis negalėjo nuslėpti savo norų ir tikslų ir tada Dionisas nusprendė parodyti Damoklui, koks iš tikrųjų yra jausmas būti valdovu, būti atsakingu už viską, gyventi pastovioje įtampoje ir laukti užpuolimo iš išorės arba net iš savo artimos aplinkos. Matoma valdovo gyvenimo pusė – tik laimės iliuzija.
Tam, kad įrodyti Damoklui ir visiems kitiems Dionisas įsakė pasodinti Damoklą į savo sostą ir įsakė visiems jo klausyti ir elgtis su juo kaip su karaliumi. Damoklas buvo septintame danguje nuo tokios neregėtos sėkmes, priėmė viską už gryną pinigą ir jau buvo užrietęs nosį iki begalybės. Bet vieną gražią dieną pakelę akis į viršų ir pamatė virš savęs kardą kabantį žemyn aštriu ašmeniu. Kardas laikėsi vos ant arklio plauko ir galėjo bet kuriuo momentu nutrūkti ir prakirsti Damoklui galvą.

Tokiu būdų Dionisas vaizdžiai parodė Damoklui ir visiems likusiems ką iš tikrųjų jaučia kiekvienas valdovas. Posakį „Damoklo kardas“ naudoja tada, kai kalba eina apie grėsiantį pavojų, kuris bet kada gali netikėtai užklupti, nepaisant išoriško situacijos gerumo ir ramumo.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *