Gordijaus mazgas

Home / MIX / Gordijaus mazgas

Tai ką vyrai tęsiam švietėjišką misiją, keliam išsilavinimo lygį ir vis labiau panašėjam į išsilavinusius žmones. Manau, visi girdėjot posakį, „išspręsti Gordijaus mazgą“, „išnarplioti Gordijaus mazgą“ ar panašius. Prasme labai paprasta – Gordijaus mazgas simbolizuoja, kažkokia sudėtingą, sunkiai sprendžiamą problemą (klausimą) ir kai pagaliau ji yra išsprendžiama, mazgas yra atrišamas. Panagrinėkime iš ko kilo šitas posakis.
Kaip ir daugelis tokius posakių jis kilo iš antinių legendų ir mitų. Legenda pasakoja apie frygus, kuriems po valdovo mirties, orakulas liepė išrinkti valdovu tą, kurį pirmą sutiks važiuojantį vežimu į Dzeuso šventyklą. Čia ir buvo sutiktas paprastas ūkininkas Gordijus, kuris ir buvo paskelbtas valdovu. Vežimą, pakeitusį jo gyvenimą, Gordijus pastatė Dzeuso šventovėje ir pririšo jį labai painiu mazgu. Pagal orakulo pranašystę tas, kuris sugebės tą mazgą atpainioti turėtų tapti visos Azijos valdovu.

334 metais prieš mūsų erą, Frigijos sostinę užkariavo žymiausias senovės karvedys Aleksandras Makedonietis. Įėjęs į šventyklą jis pažiūrėjo į mazgą ir vietoj bandymo jį atpainioti perkirto mazgą pusiau. Pranašai šį veiksmą interpretavo taip: „Jis užkariaus pasaulį, bet ne diplomatija, o kardu“.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *