Žmogus legenda, vienas žymiausių XX amžiaus sukčių

Home / LAISVALAIKIS / Žmogus legenda, vienas žymiausių XX amžiaus sukčių

Turbūt mažai likę žmonių, kurie nematė ir nieko negirdėjo apie Stiveno Spilbergo filmą „Pagauk jei gali“ („Catch me if you can“). Amerikietiška detektyvinė tragikomedija, kuri pasakoja apie realius Frenko Abigneilo gyvenimo įvykius, kurį filme suvaidino Leonardo Di Kaprio (ir net buvo nominuotas Oskarui, kurio eilinį kartą negavo). Apie ką gi šitas filmas?

Frenkas Viliamas Abigneilas jaunesnysis gimė balandžio 27 dieną JAV. Frenkas buvo talentingas ir linkęs sukčiauti, jis jau būdamas 16 metų pradėjo padirbinėti čekius ir gryninti juos visoje šalyje ir už jos ribų. Per penkis nusikalstamos veiklos metus jo falsifikuoti čekiai, kurių bendra suma 2,5 milijonai dolerių, buvo rasti 26 šalyse. Bėgdamas nuo teisėsaugos persekiojimo, Abigneilas parodė įstabius persikūnijimo sugebėjimus, jis buvo ir avialinijų pilotu, ir sociologijos profesoriumi, gydytoju, advokatu ir t.t. Pagauti sukčių sugebėjo tik 1969 metais Prancūzijoje.

Kai Frenkui sukako 16 metų, jo tėvai išsiskyrė ir teismo nuosprendžiu jis liko gyventi su tėvu. Tačiau pasak pačio Frenko, jo tėvas ne taip jau to ir norėjo. Tėvų skyrybos stipriai traumavo nepilnametį Frenką ir jis iki pat tėvo mirties 1974 metais bergždžiai bandė atkurti šeimą.

Kaip bebūtų ironiška, tačiau būtent tėvas ir tapo pirmąja „auka“. Būnant tame amžiuje kai jau pradedama domėtis priešingąja lytimi, jaunas Frenkas, bendraudamas su merginom vis labiau jautė pinigų poreikį. Pinigus jis išgrynindavo iš kreditinės kortelės, kurią tėvas jam skyrė kurui. Beje, mašiną nupirko taip pat tėvas. Frenkas sugalvojo planą į kurį įtraukė degalinių darbuotojus, pirkdamas kurą ir atsarginės dalis jis prašė nuskaityti nuo korteles didesnę sumą, o skirtumą tarp realios kainos ir nuskaitytos sumos dalindavosi su degalines operatoriumi. Korteles sąskaita sudarė 3400 dolerius, apie ką Abigneilas vyresnysis sužinojo tik po pokalbio su skolų išieškotoju. Pasirodo Frenkas naikindavo paštu ateinančias kreditines korteles sąskaitas. Tačiau Frenkas nesulaukė jokios bausmės ir tai jam suteikė dar daugiau „azarto“.

Avialinijų pilotas. Tam, kad netrukdant keliauti Frenkas Abigneilas naudojo piloto įvaizdį. Be to tai suteikė daugybę privilegijų, tokių kaip nemokamas viešbutis ir maistas. Prisistatant jaunu kompanijos pilotu Frenkas papasakojo Pan American tiekimo skyriaus vadovui, kad kažkas pavogė jo uniformą ir dabar už tai jį gali atleisti. Tas pasakojimas buvo toks graudus ir už širdies griebiantis, kad sugebėjo sujaudinti vadovą ir tas perdavė Frenkui naują piloto kostiumą.

Frenkas vaikščiojo į barus ir studijavo pilotų slengą ir buitį, apsimesdamas reporteriu jis sužinodavo iš aviakompanijos atstovų daug naudingos informacijos. Nuo 16 iki 18 metų „dirbdamas“ vienoje didžiausių JAV avialinijų kompanijoje Pan American, jis jos sąskaita nuskrido daugiau nei milijoną mylių, skrido daugiau nei 250 kartų ir pabuvojo 26-iose šalyse. Nepaisant to Abigneilas išsigudrino nei karto nesėsti už lėktuvo šturvalo motyvuodamas tuo, kad išvakarėse šiek tiek padaugino.

Lektoriaus asistentas. Kaip teigia pats Abigneilas vieną semestrą jis dėstė sociologiją Brigamo Jango universitete, tai daryti jam leido padibtas Kolumbijos universiteto diplomas. Dirbdamas pedagoginį darbą jis prisistatė kaip Frenkas Adamsas.

Gydytojas. Apie metus Abigneilas prisistatė Frenku Konnersu ir tuo metu jam pavyko būti vyresniuoju pediatru vienoje iš Džordžijos valstijos ligoninių. Džordžijoje jis slėpėsi nuo policijos persekiojimo, kuri vos nepričiupo jo vieno skrydžio metu. Kai jis pildė apgyvendinimo dokumentus, profesijos grafoje Abigneilas užrašė gydytojas, bijodamas, kad apartamentų savininkas gali patikrinti Pan American sąrašus ir demaskuoti Frenką. Po to jis susidraugavo su vienu iš savo kaimynų, kuris buvo tikras gydytojas, ir gavo darbą klinikoje.

Teisė. Dirbdamas Pan American, prisistatydamas Robertu Blacku, jis papasakojo vienai stiuardesei, kad jis turi Harvardo universiteto teisės fakulteto diplomą. Ji supažindino Frenka su savo draugu teisininku, kuris pakvietė Abigneilą išlaikyti advokatūros egzaminą. Tam, kad tapti juristu Abigneilui teko padirbti diplomą ir ruoštis egzaminui. Po 8 savaičių savarankiško mokslo ir dviejų nesėkmingų bandymų jam pavyksta gauti darbą Luizianos valstijos prokuratūroje. Čia jis pradirbo 8 mėnesius kol neatsistatydino. Išėjimo priežastimi buvo nuogąstavimai, kad jį gali demaskuoti tikras Harvardo absolventas, kuris taip pat dirbo prokuratūroje.

Beje, kartą su padirbtu pažymėjimu jis pabėgo tiesiai iš vyriausiojo FTB tyrėjo panosės – Frenkas prisistatė specialioju agentu iš visiškai slapo CŽV skyriaus.

O visų svarbiausia, kad visą tai jis sugebėjo įvykdyti vos per penkis metus. Kai Frenką Abigneilą pagaliau suėmė jam buvo vos 21-eri!

Areštas. Galu gale Frenkas Abigneilas buvo sučiuptas Prancūzijoje 1969-siais. Po jo sulaikymo net 12 šalių pareikalavo jo išdavimo už jų teritorijose padarytus nusikaltymus. Prancūzijos teismas per dvi dienas paskelbė nuosprendį, bausmė už sukčiavimus – 1-eri metai kalėjimo, tačiau šis terminas vėliau sutrumpėjo iki 6 mėnesių.

Po to jį perdavė Švedijai, kur jis „atsėdėjo“ dar 6 mėnesius. Tačiau dėl to, kad Švedų teisėsauga sistema ne tokia griežta čia Abigneilas galėjo jaustis gana komfortiškai, bet ateityje jo laukė susitikimas su Italijos teises sistema. Frenko Laimei, Švedijai ir JAV pavyko susitarti dėl jo išdavimo ir grąžinimo atgal į tėvynę. 1971-mų metų balandžio mėnesį Virginijos valstijoje Abigneilas buvo nuteistas 12 metų kalėjimo. Bet jau po 4 metų jis išėjo iš kalėjimo, nes sutiko bendradarbiauti su FTB.
Legali veikla. Išėjęs iš kalėjimo Frenkas Abigneilas bandė susirasti darbą, bet kai darbdaviai sužinodavo apie jo praeitį atsisakydavo jį priimti. Po virtinių nesėkmių Abigneilas nusprendė imtis nestandartinių veiksmų, jis kreipėsi į bankinę kontorą, papasakojo apie savo praeitį ir sudarė sandorį. Sandorio esmė buvo tokia, kad jis turėjo parodyti banko darbuotojams sukčiavimo būdus ir jei tokia demonstracija yra nenaudinga jis neima už tai atlygio, tačiau jei darbuotojams tokios žinios yra naudingos ir reikalingos jam sumokama 500 dolerių ir perduodama rekomendacija kitiems bankams. Frenko rodomi „triukai“ padarė tinkamą įspūdį, Abigneilas greitai tampa legaliu saugumo konsultantu.

Vėliau Talsase (Oklahoma) jis įkūrė agentūrą, kuri konsultuoja pasaulinės korporacijas. Agentūros puslapio duomenimis Abigneilo išdirbtą programą dabar naudoja daugiau nei 14 000 kompanijų. Be to, jis tęsia bendradarbiavimą su FTB, skaito paskaitas akademijoje ir FTB skyriuose. Šio biznio dėka šiai diena Frenkas Abigneilas yra oficialus milijonierius.

Jis gyvena mieste kur įkurtas jo verslas, kartu su žmona, kurią vedė išėjęs į laisvę. Jų šeimoje trys sūnūs, vienas iš kurių dirba FTB.

Nuotraukoje žemiau, pats Abigneilas su filme jį vaidinusiu Leo.

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *